Strony

11 maj 2013

Co warto wiedzieć o Krymie

Dojazd
Najtańszą opcją dojazdu na Krym jest przejazd pociągiem z Lwowa do Simferopola. Od zeszłego roku istnieje strona ukraińska, przez którą można z dużym wyprzedzeniem zarezerwować i zakupić bilet na konkretną trasę z możliwością wyboru klasy oraz miejsca.W przypadku chęci wyjazdu w sezonie bilety powinno się kupić na miesiąc przed planowanym terminem.Strona rezerwacji: http://booking.uz.gov.ua/en/
Do Lwowa można dojechać bezpośrednio autobusem Polonus z większych miast (czasami mają promocje), bezpośrednio pociągiem lub z przesiadkami: Pociąg do Przemyśla, busik do Medyki, piesze przejście przez granicę, busik z granicy ukraińskiej do Lwowa.

Język
Językiem używanym na Krymie jest rosyjski. Przydaje się umiejętność czytania cyrylicy i płynnego mówienia - często można wynegocjować lepsze ceny przy zakupach czy przejazdach.

Waluta
Na Półwyspie Krymskim obowiązuje ta sama waluta co na Ukrainie, czyli płaci się w hrywnach. Kurs z maja 2013 wynosi 0,39 zł za hrywnę. Najbardziej opłacalna wymiana jest na granicy Polsko - ukraińskiej ( różnica 5 groszy na hrywnie). Jeśli jedzie się pociągiem przez Lwów, można również wypłacić pieniądze z bankomatu na dworcu we Lwowie.(0,41 zł za hrywnę). Na Krymie w większych miastach nie ma problemu ze znalezieniem bankomatów i wymianą pieniędzy.
Uwaga: Przewodnik Bezdroży i Pascala podaje ceny wyżywienia/ noclegów z przed kilku lat, więc warto przemnożyć podaną kwotę co najmniej przez dwa.

Transport
Komunikacja międzymiastowa na Krymie nie należy do najszybszych ze względu na jakość dróg, jednak jest bardzo urozmaicona. Do wyboru od najtańszego do najdroższego mamy: =elektryczki (poiągi krótkodystansowe), autobusy, trolejbusy i taksówki.
Warto pamiętać, że do większych miast najłatwiej dostać się z Symfropolu. Jeśli chcemy przejechać południowe wybrzeże ( jedna z najbardziej malowniczych tras) musimy się liczyć z dłuższym czasem przejazdu (serpentyny górskie).
Coraz popularniejsze są również wyprawy rowerowe (trasy bardzo malownicze), jednak w tym przypadku warto uważać na nadjeżdżające samochody - często wyprzedzają na trzeciego i nie zważają na bliskość pojazdów dwukołowych.
Dla osób o mocnych nerwach i dużej ilości czasu dobrą opcją jest również przejazd samochodem z Polski - zważając jednak na stan dróg warto zaopatrzyć się w samochód z wysokim podwoziem

Jedzenie,Napoje
Półwysep krymski słynie z kuchni tatarskiej. ukraińskiej i rosyjskiej.
czeburieki: smażone na pełnym tłuszczu placki

Dolma - kapusta bądź liście winogron faszerowane baranim mięsem

Pielmieni - Pierożki faszerowane mięsem baranim
Szaszłyki z baraniny, kurczaka lub wieprzowiny
Płow - ryż z mięsem i warzywami, któremu smak nadają dwie podstawowe przyprawy: kardamon i kurkuma.
Barszcz ukraiński - na Krymie zawsze zabielany śmietaną
Zupa gulaszowa na bazie baraniny

Napoje na Krymie są jednymi z najtańszych produktów spożywczych. Mowa tu zarówno o napojach bezalkoholowych jak i wysokoprocentowych. Mieszkańcy Krymu, ze względu na sprzyjające warunki klimatyczne, specjalizują się w produkcji wina. Będąc na południowo - wschodnim wybrzeżu można napotkać mnóstwo mniejszych i większych winnic i winiarni. Można degustować tradycyjne wina suchoje ( wytrawne ), solodkie (deserowe) jak i wina musujące. Smakosze piwa również odnajdą się w krymkiej krainie. Najróżniejszych gatunków piw, od pszenicznych, przez jasne i ciemne, jest mnóstwo. Wszelkiego rodzaj mocniejsze alkohole są spożywane przez lokalnych chętnie i w dużych ilościach,a ich cena jest porównywalna z ceną butelki wody.
Wśród napojów bezalkoholowych godne uwagi są lemoniady w szklanych butelkach, świeżo wyciskane soki czy też butelkowana woda źródlana.

Noclegi

Najpopularniejszą opcją nocowania na Krymie jest nocleg w prywatnej kwaterze. Jeśli nie mamy wcześniej przygotowanych i zarezerwowanych miejsc noclegowych, z pewnością w ich odnalezieniu pomogą nam naganiacze zlokalizowani najczęściej na dworcu, wypatrujący zagubionych turystów i przekrzykujący się z ofertami - czyj pokój jest większy, tańszy i czy dogodnie zlokalizowany.
Średnia cena noclegów na kwaterze w maju (przed sezonem) to 40 hrywien od osoby.

Pamiątki
Godne polecenia są wyroby z drewna - podstawki, przybory kuchenne, rzeźby, matrioszki. Polecana jest również herbata przygotowywana z mieszanki suszonych ziół, oraz lokalne słodkości.
My natknęliśmy się na pamiątkę górską z jakże polskim akcentem;) (miejsce - Bkczysaraj)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz