Strony

26 sty 2015

Kuba : co warto wiedzieć

Przez 2 tygodnie podróży pokonaliśmy ok 2600 km, objeżdżając całą wyspę i poznając najbardziej odległe zakątki Kuby.



Transport:

Poruszaliśmy się głównie wynajętymi taksówkami z kierowcą. Kubańczycy niechętnie negocjują ceny. Większość opłat za daną trasę jest ustalana odgórnie, szczególnie w przypadku taksówek sieciowych. Trochę łatwiej jest przy wypożyczaniu samochodu amerykańskiego, rocznik 50/60. Mieści 5 osób plus kierowcę, właścicielem jest zwykle jedna, prywatna osoba, więc można dyskutować o cenie i wychodzi dużo korzystniej niż za zwykłą taksówkę sieciową. Trzeba jednak pamiętać, że amerykańskie fordy, chevrolety itp. jeżdżą tylko na trasach mniej więcej do 200 km i niegórzystych.

Inną dobrą formą transportu i niejednokrotnie bardziej korzystną cenowo w przypadku dalszych odległości ( np. przejazd z Trinidad do Santiago de Cuba) jest autobus dla turystów firmy Viazul. Bilety dobrze jest rezerwować z co najmniej jednodniowym wyprzedzeniem, ponieważ często nie ma miejsc. Szczególnie w tych najbardziej turystycznych miastach, jak Hawana czy Trinidad.




Noclegi:

Nocowaliśmy głównie w casas particulares - prywatnych domkach Kubańczyków, którzy płacą comiesięczny podatek za wynajem pokoi turystom. Cena takiego noclegu waha się od 20 - 50 zł za osobę w zależności od popularności miasta. Często można też było domówić tam śniadania, które składały się z jajek, warzyw, chleba i świeżych owoców. Polecam zamówić sobie raz na jakiś czas takie śniadanie. Wcześniejsza rezerwacja casa particular poza Havaną nie jest konieczna. Na każdym dworcu autobusowym i w centrum miasta zaczepi nas mnóstwo lokalnych mieszkańców i zaoferuje nocleg.Nie musimy decydować się na pierwszą opcję. Czasami warto pochodzić i ponegocjować cenę.




Waluta:

Obecnie oficjalną walutą na Kubie dla turystów jest peso convertible. Warto wymienić peso w Havanie na targowisku wyrobów rzemieślniczych przy Calle Tacón lub przez właścicieli naszego casa particular, którzy często mają odpowiednie kontakty. Należy pamiętać, że do wymiany pieniędzy na Kubie potrzebny jest zawsze paszport. Jeśli ktoś z Was jest kolekcjonerem pieniędzy można poprosić lokalnych , by wymienili nam kilka dolarów na peso cubano, czyli lokalną walutę kubańską. Czasem udaje się kupić niektóre produkty w peso cubano co wychodzi dużo taniej, przydaje się wtedy znajomość hiszpańskiego.


Bezpieczeństwo:

Kuba ze względu na coraz większą liczbę turystów uchodzi za kraj bezpiecznych. W dużych miastach zdarzać się mogą kieszonkowcy, dlatego dobrze jest trzymać pieniądze w bezpiecznym myjscu. Jeśli poruszamy się po trasach turystycznych, nic nie powinno się nam przydarzyć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz